V pondělí 8. 12. se žáci 3. A a 3. B vydali na předvánoční výlet, který nás všechny příjemně naladil na sváteční atmosféru. Ráno jsme nasedli na vlak směr Ledečko a dále pokračovali směr Č. Šternberk. Už samotná cesta byla pro děti velkým dobrodružstvím. Po příjezdu nás čekala krátká procházka k hradu Český Šternberk, který se už z dálky pyšnil svou krásou.
Na hradě jsme absolvovali komentovanou prohlídku, během které se děti dozvěděly, jak trávila Vánoce rodina Zdeňka Sternberga. Zjistily, jak se lišily tradice dospělých a dětí, jaké zvyky na hradě dodržovali a jaké dárky se dříve nadělovaly. Prostory hradu byly nádherně vyzdobené – svícny, stromky, betlém i historické ozdoby vytvářely neopakovatelnou atmosféru.
Velkým zážitkem byla i výjimečná možnost nahlédnout do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. Právě tam se natáčely scény z oblíbené pohádky Anděl Páně, což děti nadchlo a hrad si hned dokázaly spojit s filmovými zážitky.
Velkým překvapením byla informace, že rodina na hradě stále bydlí a o Vánocích se zde každoročně schází ve velkém rodinném kruhu.
Po prohlídce jsme se zastavili v hradní kavárně, kde jsme si společně zpříjemnili den voňavou horkou čokoládou nebo horkým jablkem. Slunečné počasí nás provázelo po celou dobu výletu a umocnilo krásný zážitek.
Celá akce se velmi vydařila. Děti se nejen něco nového naučily, ale zároveň si odnesly spoustu hezkých zážitků a vánoční náladu.